A Nagy Sólyom-völgy (Velky Sokol)
Ez a kanyon nagy kedvencünk.
Azért, mert zöld, mert a legvadregényesebb, mert a leghosszabb, mert legtöbbször itt áztunk ronggyá, mert itt a legtöbb bedőlt fa, mert normál vízállás esetén is itt ugrálunk a legtöbbet a patak kövein, mert itt a legkönnyebb becsúszni a vizes farönkökről a patakba, mert itt vertem be legtöbbször a fejem vastag faágakba, és mert két gyönyörű vízesés vár itt bennünket…
Margitszigeti séták kényelmét idéző úton indulunk. Jó fertályórán át ballagunk a lépcsősen ereszkedő patak mellett. Nem kell a lábunk elé figyelni. Megtehetjük, hogy útközben a szemünkkel a halakra vadásszunk a kristálytiszta patak vízében. Sokan leülnek itt a kiépített patakpartra
Háromnegyed óra múltán balról narancsvörösre festett gömbölyded kövek, mohával-zuzmószerű, nedvdús növényekkel és lapulevelekkel borított meredélyen tiszta, átlátszó vizek csordogálnak felénk. Leülünk egy nagyobb kőre nézelődni.
Itt vagyunk. Itt vagyunk a természetben…
Ücsörgünk egy kicsit. Vizet iszunk a sajátunkból, szendvicsezünk, nézzük a vízfolyásokat, a kanyon magas sziklafalait.
Magunkba szívjuk a hangulatot. Ezért jöttünk. Ezért ücsörgünk itt.
Azután megyünk tovább.
Még kétórányi gyönyörűséget várhatunk a természet adta kalandparktól.
Ez a kanyon csak odafigyelést igényel. Nem veszélyes kisgyerekek számára sem.
Doronglétrahidak, lépésre faragott csupasz fatörzsek, létrák-láncok segítik utunkat a vízesések, zuhatagok, és a bedőlt fák között.
Nevezetes vízesései: a Maly 8,5 a Velky 7 méterről zuhannak alá. Aki kapkod, annak könnyen beázik a bakancsa, esetleg éri valami a bokáját.
Sajnos a 2004-es téli vihar a Velky Sokolt is megviselte. 2005-ben már sok bedőlt fával találkoztunk a vízeséseken átvezető doronglétrahidak fölött. Bizony most is többször előfordul, hogy csak a zúgásból tudjuk, hogy vízesés van alattunk.
Ez a kanyon most elvadult. A haladást segítő eszközök cserére, gondozásra szorulnak. Amikor teljesen kizöldül a növényzet, elmaradnak a magas falak. Rövid vízvájta kapaszkodó után kiérünk a Nagy Sólyomból.
A piros jelzésen balra fordulva húsz-harminc percnyi enyhe emelkedőn jutunk el a selymes füvű ezer méter magasságban nyújtózkodó Glac rétre.
Itt sokan lepihennek. Ha tehetjük, mi is süttetjük egy kicsit a hasunkat a napsugárral. Közben csendes, szelíd szellő szokott bennünket cirogatni-simogatni. Élni tudni kell!
Innen az ezer méteres magasság közelében bandukolva félóra alatt jutunk el a piros jel mellett Mala polánára.
Aki itt kék jelzésre vált át 25 perc alatt érkezik a Sucha Belá kijáratához.
Mi azonban a piroson folytatjuk az utunkat, ha az autónkat a Pilában hagytuk.
Bő egyórányi gyaloglás után jutunk el Palcra, ahol találkozunk a sárga jelzéssel, ami jobbra fordulva 20 - 25 perces vádlimerevítő erdőgazdasági úton levisz bennünket Pilába !
Ezt a túrát Pilától-Piláig, kényelmes tempóban, pihenésekkel, hét óra alatt szoktuk megtenni.