Miután a kastély és a tulajdonosainak története, történelme igen változatos, így megpróbáltam összeollózni egy kis anyagot. Megjegyzem a kastélyban található Idegenforgalmi boltban, illetve a Pénztárban, valamint a kastély elülső részének földszintjén bőven vásárolható olyan kiadvány, kiadványok amelyek ezt pontosa(bba)n taglalják. Mi három órát töltöttünk a kastélyban. Megnéztük belülről – egy igen vígtermészetű magyar (kassai) idegenvezető úr segítségével, akiből csak úgy ömlöttek a nevek, évszámok, történetek, anekdoták – majd kb. 2 órát sétáltunk a gyönyörű parkban. A séta közben nagyon sok látogatóval találkoztunk. Abban a környezetben valahogy olyan természetes volt, hogy pl. általános iskoláskorú gyerekek leültek a fűre, a tanárok kajás csomagot osztottak, és ebédeltek. Vagy nyugdíjasok, szerelmesek ücsörögtek a padokon. A parkban található tájékoztató táblák egyértelműek, magyar ismertető is van rajtuk. Jelölik azt is, hogy kényelmes sétával mennyi idő (5-20 perc) alatt érünk oda egy-egy látnivalóhoz.
Természetesen ezúttal is váltottam fotó jegyet, a képek a pistike.hu/skanditour/index.php címen megtekinthetők. Kéretik a minőséget nem számon kérni!
---
Betlér község a Sajó (Slaná) folyó mellet a Rozsnyói völgykatlan és Voloveci hegyek (Pozsálló v. Ökörhegy) határa mentén fekszik, 6 km-re északnyugatra Rozsnyótól. Eredetileg bányász település volt, ahol aranyat, rezet, később pedig vasércet is fejtettek. A lakosság teknő és ún. tekenőkocsik gyártásával foglalkozott, ezek az ércek fuvarozásához, szállítására szolgáltak. A község az ilyen kocsi német elnevezése után kapta nevét. Betlér hajdan a Csetneky (Stítnik) családé, később a Bebekek és a XVI .sz-tól 1945-ig pedig az Andrássy család birtoka, amikor az összes államosított tulajdonuk megnyílt a nagyközönség számára. A község északi végén áll az Andrássyak kastélya, amely Szlovákia egyik legszebb ilyen jellegű műemléke. Fokozottan védett építmény, a felújítása nemzetközi - UNESCO - segítséggel történt, a munkálatokban magyar szakemberek is részt vettek.
Építése a 18. század elején kezdődött, amikor a valószínűleg 16. századból származó régebbi kastély alapjait kihasználva Andrássy István generális egy sarokbástyákkal megerősített várkastélyt építtetett. Ide költözött be családjával, miután Krasznahorka várát elhagyta. 1792-1795 között utódai klasszicista stílusban építették át.
Az Andrássy kastély mai formáját 1880 körül nyerte el, amikor Andrássy Manó, a "vasgróf" (akiről Jókai Mór a Fekete gyémántok Berend Ivánját mintázta), négy saroktornyot építetett hozzá. Ezzel elvesztette klasszicista jellegét, eklektikus vadászkastéllyá és nagyúri lakhellyé vált. Jelenleg abban a formájában látható, ahogyan az Andrássy család 1944-ig használta, így berendezettségével lakott kastély benyomását kelti.
Különlegessége híres könyvtárszobája, a fennmaradt teljes eredeti berendezés, valamint a fegyver- és vadásztrófea-gyűjtemény. A már 20000 kötetes könyvtárat Andrássy Lipót alapította 1793-ban. Eredetileg a kastélyon kívül helyezkedett el, csak a 20. század elején helyezték át a kastélyba. Ami most látható belőle, az az egyik legszebb barokk könyvtárszoba Közép-Európában.
Szintén Andrássy Lipót idején, 1783-1795 között a kastély körül 81 hektár területű, egzotikus fákkal és bokrokkal beültetett angolparkot létesítettek. A díszpark Heinrich Nebbien, híres cseh kertészmérnök tervei alapján készült, aki többek között a budapesti Városliget alapításánál is közreműködött. A betléri park - nem véletlenül - a világ művészetileg és kultúrálisan értékes történelmi kertjeinek listáján is szerepel, az ICOMOS, az IFLA és az UNESCO nyilvántartásában.
Meditáló Buddha - bronz szobor, a Kioto-i Tofukudzsi templom részére készült el 1543 7. hónapjában. Fudzsivara Tadajosim mester alkotta. A szobor Bodhisattva Dzsizót ábrázolja, a balkezébe gyöngy, a másikban pedig szerzetes pálca.
Állatkert - a XIX. század végén épült - középkori várra emlékeztet. Barnamedvéket, hiúzokat, vidrát, nyestet, borzot és a kerítésen belül muflonokat tartottak.
A nagy vízesés - Jozef Bergmann tervezőmérnök tervezte és kivitelezte. A Szlovákiai parkok legnagyobb művízesései közé tartozik. A víz, amely a boltíves kőhíd medrében jut ide, 8 m magasból zuhog a tavacskába.
Japán híd - pagoda alakú tetővel. Az eredeti hidat az 1971-es vízözön sodorta el. Az eredeti pontos mását 1979-ben készítették el.
Halastó 4750 m2 - A vízmű rendszer felépítése a XIX. század végén biztosította a víz állandó és egyenletes folyását a nagy vízeséshez, a három szökőkúthoz és a Kisrák halastóba.
Szent Erzsébet templom - katolikus., eredetileg gótikus a XIV.sz. első feléből, eléje épített hasáb alapú toronnyal, 1973-ban felújították. A prezsbitérium oldalán két sekrestyét találunk. Az eredeti - Észak felé és egy újabb a XX. sz. 70-es éveiből Délnek tájolva. Az eredeti gótikus kőportál beépített gerendákkal a régebbi sekrestye bejáratát képezi. A templom bejárata mögött fából készült orgonakarzat található.
Evangélikus templom - klasszicista, 1794-ben épült torony nélkül. 1834-ben elébe pített hasáb alapú toronnyal bővült, a XX.sz.-ban a főhajó északkeleti oldalához sekrestye épült.